100 sekundes ārpolitikas fokusā: Vai Džamala Hašodži pazušana varētu būt pagrieziena punkts Saūda Arābijas lomai Jemenā?

Kopš Saūda Arābija un tās sabiedroto militārā iebrukuma Jemenā trīs ar pus gadus atpakaļ, Saūda Arābijas vadītā koalīcija ir pārkāpusi virkni kara noteikumu, tostarp, nepārtraukti uzbrukumi civiliedzīvotājiem, uzbrūkot skolām un slimnīcām. Arī ANO aliansei nesen ir paudusi apsūdzības kara noziegumos.

Bieži nākas dzirdēt, ka Jemenā notiekošo definē kā aizmirsto karu, bet patiesībā to varam dēvēt par ignorēto karu. Vairums ANO drošības padomē esošo valstu vienā vai otrā līmenī ir iesaistītas Saūda Arābijas vadītās koalīcijas darbībās Jemenā. Iesaistītās valstis sargā Saūda Arābiju un tās sabiedrotos no jebkādas starptautiskās kritikas dažādos jautājumos. Tādas valstis kā ASV, Francija, Apvienotā karaliste ir vadošie koalīcijas sadarbības partneri ar vērienīgām investīcijām tirdzniecībā tostarp, militārās tehnikas piegādē.

Arī ANO ģenerālsekretāra, Antoniu Guterrešs, kritika ir izslēgta, ko varētu skaidrot ar žēlsirdīgu naudas čeka izrakstīšanu teju miljards dolāru apmēra, ko ANO ģenerālsekretāram nesen kā pasniedza Saūda Arābija kopā ar Apvienotajiem Arābu Emirātiem, humānās palīdzības sniegšanai Jemenā. Lai gan neviens no varas pārstāvjiem un diplomātiskā korpusa publiski par to nerunās, tomēr ir skaidri saprotams, ka šī ir Saūda Arābijas vadītās koalīcijas asins nauda.

Bet vai nesenie notikumi -  žurnālista Džamala Hašodži pazušana varētu būt pagrieziena punkts Saūda Arābijas lomai Jemenā?

Kā zināms, Saūda Arābijas žurnālists, Džamals Hašodži2. oktobrī ieejot Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, lai nokārtotu laulības šķiršanas dokumentus tā arī neiznāca un kopš tā laika vairs nav redzēts.Dažādi avoti plašsaziņas līdzekļiem norāda, ka Saūda Arābijas žurnālists un kritiķis tika nogalināts konsulātā un slepkavību raksturo kā iepriekš izplānotu. Līdzīgi arī izmeklētāji ziņo, ka viņu rīcībā ir pierādījumi, kas apliecina, ka Hašodži tika spīdzināts un nogalināts Saūda Arābijas konsulātā Stambulā. Šobrīd galveno atbildību starptautiskās sabiedrības priekšā izskatās, ka nes Saūda Arābijas kroņprincis  Muhameds bin Salmans.

Līdz šim, Saūda Arābija ir pārvaldījusi virkni atslēgas kāršu, lai pasargātu sevi no starptautiskas kritikas par tās vadītajām operācijām Jemenā. Tā piemēram Karalistes ekonomiskā dominance, reģionālā ietekme, kā arī fakts, ka Saūda Arābija kontrolē humānās palīdzības sniegšanu gan pa jūras, gan sauszemes ceļiem Jemenā. Tomēr visnozīmīgākā kārts ir bijusi vairāk nekā 70 gadus ilgā Saūda Arābijas alianse ar ASV, kas tiek spēcināta arī Trampa administrācijā.

Šobrīd, žurnālista Džamals Hašodžipazušana ASV kongresā ir raisījusi dusmas un vilšanos, tomēr ASV prezidents mudina nepieņemt pāragrus secinājumus pirms lietas pilnīgas izmeklēšanas slēgšanas. Tikmēr atsevišķu ES valstu ministru delegācijas jau ir paguvušas atsaukt savu dalību Saūda Arābijā gaidāmajā konferencē. Līdz ar to ASV turpmākā rīcība, izmeklēšanas rezultāti un to ticamība tiešā mērā var ietekmēt arī Eiropas Savienības un citu ASV sabiedroto nostāju attiecībās ar Saūda Arābiju, kam varētu sekot arī daudz stingrāka pārbaude Saūda Arābijas vadītās koalīcijas darbībām Jemenā, tostarp rūpīgāka tirdzniecības attiecību veidošana, īpaši militārās tehnikas jomā.

Published 19 October 2018

Author Sintija Broka