Irānas kodolvienošanās krīze un Latvijas uzņēmēju izaicinājumi

Šajās dienās sākās svētākais musulmaņu mēnesis – Ramadāns. Visnotaļ svēts un godāts laiks visai musulmaņu pasaulei. Diemžēl, politiskās ambīcijas un starptautisko attiecību skaidrošana šajā laikā nepieklust.

Irānas prezidents Hasans Rauhani iepriekš paziņoja, ka kodolvienošanos var glābt, ja to atbalstīs pārējās valstis, kas to parakstīja – Francija, Lielbritānija, Vācija, Krievija un Ķīna.

15.maijā Irānas ārlietu ministrs Mohamads Džavads Zarifs tikās gan ar ES augstāko pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos Federiku Mogerīnī, gan ar Francijas, Vācijas un Lielbritānijas ārlietu ministriem.  Mogerīnī savā tikšanās laikā Teherānai izteica garantijas, ka Eiropas valdības centīsies aizsargāt ES uzņēmumus, kas šobrīd darbojās Irānā no ASV atjaunotajām sankcijām. Lielbritānija savukārt norādīja, ka kodolvienošanās ar Irānu ir vitāli nozīmīgs aspekts Eiropas kopējās drošības kontekstā. Arī Vācijas pārstāvji, uzsvēra, ka meklēs veidus kā šī vienošanās var tikt saglabāta.

Ķīna un Krievija tikšanās laikā ar Irānas ārlietu ministru atkārtoti pauda savu atbalstu kodolvienošanās saglabāšanai un apliecināja, ka ir ieinteresēta sadarbībai ar visām iesaistītajām pusēm, jo īpaši uzsverot cik grūti bija šo vienošanos panākt.

Savukārt Saūda Arābija kā ilggadējais sadarbības partneris ASV, kopā ar saviem sabiedrotajiem: Apvienotajiem Arābu Emirātiem (AAE) un Bahreinu pauž neslēptu atbalstu un ir gandarīti par sankciju potenciālo atjaunošanu.

AAE ārlietu ministrija savā paziņojumā aicina arī pārējās puses atbalstīt D. Trampa mēģinājumus Tuvo Austrumu reģionu padarīt brīvu no kodolieročiem un citiem masu iznīcināšanas ieročiem, tādējādi saglabājot starptautisko drošību un stabilitāti. Lai arī sākotnēji AAE bija par vienošanos starp Irānu un pārējām sešām iesaistītajām pusēm, tomēr šobrīd uzskata, ka Irāna izmantojot ekonomiskos resursus, lai veicinātu nestabilitāti reģionā.

Šis apgalvojums nepārprotami norāda, ka kodolvienošanās pārtraukšana nav par Irānai piešķirto ierobežojumu neievērošanu, bet gan tādējādi ASV ar sabiedrotajiem reģionā cenšas sodīt Irānu par tās aktivitātēm reģionā. Tostarp varam minēt Irānas atbalstu Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmam, Irānas lomu Jemenas konfliktā, kā arī Irānas saikni ar Hezbollah un Hamas grupējumu nemierniekiem, līdzīgi arī Irānas Revolucionārās Gvardes aktivitātes reģionā.

Ko tas nozīmē Latvijai?

Aizvadītajā nedēļā Latvijā viesojās AAE uzņēmēju delegācija Dubaijas tirdzniecības un rūpniecības kameras priekšsēdētāja Madžida Saida Al Guraira vadībā. Tāpat arī 2. maijā Latvijā viesojās AAE ekonomikas ministrs.Transporta un loģistikas jomā sadarbības iespējas saskata gan viesi no AAE, gan Latvijas, jo īpaši Rīgas ostas uzņēmēji. Nav šaubu par to, ka AAE jau šobrīd ir nozīmīgākais Latvijas tirdzniecības partneris starp Līča valstīm. Tomēr, tanī pat laikā Latvijas vadošais dzelzceļa infrastruktūras uzņēmums “Latvijas Dzelzceļš” (LDz) ir aktīvi aizsākuši sadarbības sarunas ar Irānas transporta un loģistikas sektoru. 2017. gada decembrī tika parakstīts sadarbības memorands starp LDz meitas uzņēmumu «LDz loģistika» un Irānas loģistikas uzņēmumu «Railway Transportation Co», kas paredz kopīgu darbu jaunu maršrutu izstrādē no Indijas un Irānas, kas savukārt veiksmīgi iet roku rokā ar Latvijas interesēm Jaunā Zīda ceļa kontekstā.

Lai arī Latvija atbalsta turpmāku Kopīgā visaptverošā rīcības plāna (JCPOA) saglabāšanu, tomēr Eiropas Savienības nostāja kodolvienošanās saglabāšanas jautājumā būs vitāli nozīmīga arī Latvijas uzņēmēju nākotnes iespējām sadarbībai ar Irānu.

Published 17 May 2018

Author Sintija Broka