Starptautiskā tiesa sāk izskatīt lietu par Izraēlas veiktās palestīniešu teritoriju okupācijas tiesiskajām sekām

Starptautiskā tiesa (ST) šodien Hāgā sāk izskatīt lietu par Izraēlas veiktās palestīniešu teritoriju okupācijas tiesiskajām sekām. Šī lieta ir nošķirta no tās, ko Dienvidāfrika 29. decembrī ierosināja pret Izraēlu apsūdzot to genocīdā. Lieta tika ierosināta pēc ANO Ģenerālās asamblejas lūguma 2022. gada 30. decembrī, kad vairākums locekļu nobalsoja, lai lūgtu tiesas atzinumu par Izraēlas okupācijas turpināšanās sekām.

Paralēli karadarbībai Gazā, palestīnieši Rietumkrastā turpina saskarties ar pastiprinātiem Izraēlas spēku uzbrukumiem un ievērojamu vardarbības eskalāciju. 2023. gads bija nāvējošākais gads palestīniešiem Rietumkrastā, kopš 2005. gada, kad ANO Humanitāro lietu koordinācijas birojs sāka upuru reģistrāciju. Šīs vardarbības visaptverošais raksturs ir ievērojami saasinājies kopš Gazas joslā notiekošā kara starp "Hamās" un Izraēlu, kas aizsākās 7. oktobrī. [1]

Šī ir otrā reize, kad ST, pēc ANO ĢA lūguma, izskata Izraēlas okupācijas jautājumu. 2004. gadā ST lēma, ka Izraēlas izbūvētais mūris Rietumkrastā, kas nošķir Izraēlu no palestīniešu apdzīvotajām teritorijām ir nelikumīgs un ir jānojauc. Izraēla šādu spriedumu noraidīja. 19. februārī Palestīnas pārstāvji ST aicināja izbeigt palestīniešu teritoriju okupāciju un Izraēlas īstenoto aparteīda sistēmu. Līdz 26. februārim savus argumentus ST sniegs 52 valstis un trīs starptautiskās organizācijas (Arābu valstu līga, Islāma sadarbības organizācija un Āfrikas Savienība). Izraēla tiesai izvēlējusies iesniegt rakstisku argumentu.

Lai arī ST spriedumiem nav izpildvaras mehānismu, tiesas atzinumam ir nozīmīga loma radot lielāku spiedienu uz Izraēlu un tās sabiedrotajiem, lai panāktu atbilstību starptautiskajām tiesībām.

Lietu gaitai var sekot Starptautiskās tiesas mājas lapā.

ATSAUCES:

[1] United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, "West Bank snapshot",  https://www.unocha.org/publications/report/occupied-palestinian-territory/west-bank-snapshot-14-december-2023. 

Published 19 February 2024

Author Sintija Broka